Haberler MENEMEN’DE ÇATAK PROJESİ MEYVELERİNİ VERMEYE BAŞLADI... Tüm Haberler
24.05.2013 15:34:24

MENEMEN’DE ÇATAK PROJESİ MEYVELERİNİ VERMEYE BAŞLADI

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürebilirliliği, erozyonun önlenmesi ve tarımın olumsuz etkilerinin azaltılması amacıyla başlatılan Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma (ÇATAK) Programını Menemen Kesik Mahallesi’nde uygulayan çiftçi Sedat TORAMAN’ın tarlasında tarla günü gerçekleştirildi.

İnsan sağlığının ve doğanın toprak, hava ve suyun korunmasının önemli olduğu hassas bölgelerde uygulanmak üzere hazırlanmış olan ÇATAK Programı’na İzmir’in 2012 yılında dahil olduğu ifade edildi.

Mevcut yapısal dengede, çeşitli nedenlerle toprak yapısının ve su kalitesinin değiştiği gözlenen ve tedbir alınmadığı takdirde yakın gelecekte çevre açısından olumsuz etkilere sahip olabilecek bölgeler proje kapsamında maddi destek sağlanarak koruma altına alınıyor.

Bu kapsamda projenin sonucunu görmek amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Menemen İlçe Müdürlüğü tarafından Kesik Mahallesi’nde gerçekleştirilen tarla gününe İzmir İl Tarım Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Yıldız GERİN, Menemen İlçe Tarım Müdürü Celal SAYILIR, Menemen Ziraat Odası Başkanı A. Metin KARAGÖL, İl Genel Meclis Üyesi ve Ziraat Mühendisi Dr. Ahmet İNCESU, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve UTAEM çalışanları, çevre ilçelerden gelen İlçe Tarım Müdürleri ve projeye dahil olan çiftçiler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda ilk olarak söz alan Menemen İlçe Müdürü Celal SAYILIR; “İzmir ilinin ÇATAK projesine dahil edilmesi bizi oldukça sevindirmiştir. Şöyle ki ilçemizde özellikle pamuk ekilen yaklaşık 85 bin dekar alanda şiddeti yerine göre değişmekle birlikte tuzluluk ve alkalilik sorunları yaşanmaktadır. Bu durum söz konusu alanların geleceği için önemli bir tehdittir. Özellikle sulama sezonunun sonuna doğru sulama suyunun kalitesi düştüğünden yine drenaja ihtiyaç duyulmaktadır. Bahsi geçen sorunların çözümü için özel tedbirler ya da projeler uygulanabilir. Ayrıca bu topraklar Gediz Havzasında yer almakta ve ÇATAK programının hedefi olan sulak ve hassas alanlar içerisinde yer almaktadır. İlçemiz için seçtiğimiz ÇATAK projesi kapsamında 2. Kategoride yer alan kapalı drenaj-jips ya da ahır gübresi uygulaması bu sorunların çözümüne önemli katkıda bulunacaktır.” diye ifade etti.

Ardından söz alan Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü  Yıldız GERİN ise; “İzmir bir turizm kenti olarak görülse de yaklaşık 3,5 milyon hektar tarım arazisiyle ve bitkisel üretime katkısıyla önemli bir tarım kenti aynı zamanda. İzmir sadece ÇATAK Projesi değil daha birçok projede lider konumda. Bu proje ile İzmir bölgesel çapta önemli bir projeyi üstlenmiş durumda. 2012 yılında 15 bin dekar alanla bu projeye katıldık. 2013 yılında bu rakamı 20 bin dekara çıkartmayı istiyoruz. Bu projeyle topraklarımızı sürdürülebilir tarım yapılan topraklar haline getirmeyi amaçlıyoruz. Menemen’in bu projedeki yeri ayrıdır. Daha bu projeye başlamadan üreticilerimiz bu projeye girmemiz için bize baskı yaptılar. Bu yüzdende üreticilerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Kendisinin de çiftçi olduğunu ifade eden Menemen Ziraat Odası Başkanı A. Metin KARAGÖL ise; “Bakanlığımızın çok isabetli bir iş yaptığı kanısındayım. Menemen’de 230 bin sulanan tarım arazimiz var. Bunların hepsi cazibe sistemiyle sulanıyor. Bu araziler korunması gereken değerli araziler. Yatırımınız hakikaten çok doğru ve bunun için sizlere çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Proje kapsamında destek alan Çiftçi Sedat TORAMAN ise; “Proje kapsamında drenaj sistemimizi geçen sene uyguladık. Taban suyumuz yüksek olduğu için yoncalarımızda kaybımız çok fazla oluyordu. Drenaj sistemini uyguladığım tarlam ile uygulanmayan tarla arasından aldığım ürün yüzde 30 ila 50 arasında değişti. Yarı yarıya fazla verim arttı ve üretim sağladım. Bu drenaj sistemlerinin ve çakıl atma araçlarının kırsal kalkınma projesi kapsamına alınmasını istiyoruz.” diye ifade ederek emeği geçen herkese teşekkür etti.     

Konuşmaların ardından katılımcılara Emiralem çileği ve yemek ikram edildi. İkramların ardından tarlada ürünlerin incelenmesine geçildi. Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Yıldız GERİN ile Menemen İlçe Tarım Müdürü Celal SAYILIR traktör üzerine çıkarak tarlada drenaj kanalı açarak projenin nasıl uygulandığını anlattı. Yapılan incelemeler sonrasında tarla günü sonlandırıldı.